Berceste-i Osmani kitabının lansmanı yapıldı

Erzincanlı Gazeteciler Birliği (ERGAB) Şubat Ayı İstişare ve Dayanışma Toplantısını ERGAB Yönetim Kurulu Üyesi Tarihçi Araştırmacı Yazar Recep Babacan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Programda, ERGAB Üyeleri Osmanlının yemek kültürüne tanıklık etti.

Tarihçi Araştırmacı Yazar Recep Babacan'ın geçtiğimiz yıl Ramazan ayında basılan ve 5. Baskısını yapan "Berceste-i Osmani" isimli kitabının lansmanının da yapıldığı programda, Erzincan'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102.yıldönümü de kutlandı.

Asıltat Fatih Şubesinde düzenlenen programa, ERGAB Üyelerinin yanı sıra, Bağcılar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Ensar Dağcı, TFF Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Kurt, Öğretim Görevlisi İsmail Bayır ve Asıltat Yönetim Kurulu Başkanı ve KEFTUD Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Coşkun da katıldı.

Toplantının açılışını yapan ERGAB Genel Sekreteri Ercan Babacan, her ay düzenlenen istişare toplantıları ile bir araya geldiklerini belirterek, Birliğin faaliyetleri ve önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi ve Yazar Babacan'ın bugüne kadar ki çalışmalarını anlattı.

Toplantıda konuşan ERGAB Başkanı Sedat Sevim, Şubat Ayı İstişare ve Dayanışma Toplantısı'na ev sahipliği yaparak, kendilerini muhteşem bir atmosferde ağırlayan Tarihçi Araştırmacı Yazar Recep Babacan'a ve Asıltat Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Coşkun'a teşekkür ederek, Recep Babacan gibi isimlerin toplum için bir değer olduğunu ve sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

ERGAB'ın üstlendiği misyonu, vizyonuyla en güzel şekilde yerine getirdiğini ifade eden Başkan Sedat Sevim, "İstanbul'da gazetecilik görevini yürüten çok sayıda hemşehrimizi ERGAB çatısı altında buluşturduk. Her ay bir hemşehrimizin ev sahipliğinde organize ettiğimiz toplantıların birlik, beraberliğimize önemli katkılar sunduğunu görüyoruz. Erzincan sevdalısı gazetecilik mesleğini icra eden hemşehrilerimizle gönül birlikteliği sağlayarak, büyük bir aile olmayı başardık" dedi.

Erzincanlı Gazeteciler Birliği'nin her kurum ve kuruluşa eşit ve seviyeli bir duruş sergilediğine dikkat çeken Başkan Sedat Sevim, "Bizler Erzincan adı geçen her kurum ve kuruluşa saygı duyuyoruz. Her kurumdan saygı beklemekte en doğal hakkımız olduğunu düşünüyoruz. ERGAB, Erzincanlı gazeteciler arasındaki birlik beraberliği sağlamak, onların haklarını savunmak, çalışma koşullarını iyileştirmek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin hakkını her platformda koruyacağımızdan hiç birinizin kuşkusu olmasın. Kültürümüz, ananelerimiz ve gazetecilik mesleğinin bizlere kazandırdığı değerler gereği asla diklenmeyeceğiz ama her daim dik duracağız" dedi.

Tarihçi Araştırmacı Yazar Recep Babacan da yaptığı konuşmada, Berceste-i Osmani kitabını mazlum coğrafyanın tüm Osmanlı yetimlerine ithafen çıkardığını belirterek, "Bu kitap da, bundan önce ve bundan sonra çıkacak kitaplarım gibi sadece Allah’ın rızasını kazanmak için yazılmıştır. Biz, bize köklü bir medeniyet bırakan ecdadın torunlarıyız. Gücümüzü bilmeli ve geleceğe emin adımlar ile yürümeliyiz. İnsanlar mensup oldukları millete hizmet etmek için kitap yazarlar. Bu hizmet insanların değerlendirmesine göre müspet ya da menfi yoldan olabilir. İslami şiar edinmiş, onun getirdiklerini kendi şahsı hayatında ve aile efradı arasında uygulamaya özen gösteren bizlerden menfi niyetli eser meydana gelemez ve gelmesi de beklenemez" dedi.

İlbey Yayınlarından çıkan Berceste-i Osmani isimli kitabının 5.baskısını yaptığını ifade eden Recep Babacan, "420 sayfa ve 76 farklı konudan oluşan kitabın Editörlüğünü Ebru Olur, tasarımını ise Özge Altun yaptı. Tarihi değerlere sahip çıkmamız gerekiyor. Şu da bir gerçekçi, tarihe bizim kadar sahip çıkmayan bir millet az bulunur" dedi.

Toplantıya katılan ERGAB üyeleri de, Erzincanlı Gazetecileri bir çatı altında toplayan oluşumun önemine vurgu yaparak, her ay düzenlenen toplantıların aralarındaki birlik beraberliğe önemli katkılar sunduğunu ifade ettiler.

Programda, ERGAB Başkanı Sedat Sevim, toplantıya ev sahipliği yapan Yazar Recep Babacan'a Mescid-i Aksa içerisinde bulunan Kubbet-üs Sahra maketi hediye etti.

Asıltat Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Coşkun, ERGAB üyelerine yaptığı sürprizle, üzerinde "ERGAB" yazan bir tepsi kadayıfı alkışlar arasında Başkan Sedat Sevim'e takdim etti.

Son derece büyük titizlik ile hazırlanan akşam yemeği konseptinde katılımcılara, Osmanlı mutfağından çeşitli ikramlar, Osmanlının vazgeçilmez adetlerinden birisi olan karanfil kolonyası ve Osmanlı Sahlepi ikram edildi.

Garson ve hosteslerin Fes takarak karşıladığı ERGAB Üyelerine, Recep Babacan tarafından son kitabı ve Osmanlının unutulan bir adeti olan "Diş Kirası" son derece şık tasarlanmış keseler içinde Kur'an-ı Kerim hediye edildi.

instagram facebook twitter

Haberdar Olun