İstanbul Konferansı

Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin organize ettiği ve Araştırmacı Yazar Recep Babacan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Osmanlı’dan Çanakkale’ye Uzanan Yol” konulu Konferansta duygulu anlar yaşandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan konferansa katılanlar, Recep Babacan’ın duygu yüklü konuşmasını büyük bir dikkat ve gözyaşları arasında dinlediler.

Üsküdar’da bulunan Altunizade Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa; ERSİAD Başkan Vekili Mehmet Koçyiğit, Başkan Yardımcısı İhsan Payalan, Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Coşkun, EKEV Mütevelli Heyet Üyesi Ahmet Turan Akkaya, Kemahspor Başkanı Hüseyin Çakmaktaş, Kemah Yardımlaşma Derneği Başkanı İbrahim Göktürk, Kemah Turnuvası eski Başkanları Şükrü Ünalİbrahim Akçakaya ve Aziz Kondur, Kemahspor eski Başkanı Süleyman Payalan, Köy Dernek Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.
Tarih Konferansının sunuculuğunu Kemah'da gerçekleştiren konferansında sunuculuğunu yapan Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Kekeç gerçekleştirdi. Fikret Kekeç'in konferans öncesinde okuduğu anlamlı yazı ve konferans bitiminde okuduğu M.Akif Ersoy'un şiiri salonu dolduran Kemahlılarca dakikalarca alkışlandı. 
Konferansın açılış konuşmasını yapan Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Şerafettin Ulutürk, İlkini Kemah İlçesinde düzenledikleri tarih konferansının 2’sini İstanbul’da düzenlemenin onurunu yaşadıklarını belirterek, beklenin katılımın olmamasından üzüntü duyduklarını söyledi.

Dernek faaliyetleri hakkında çeşitli bilgilerde veren Başkan Ulutürk, konferansa konuşmacı olarak katılan Recep Babacan ile katılan davetlilere teşekkür etti.

Osmanlı’dan Çanakkale’ye Uzanan Yol” konulu Konferansa konuşmacı olarak katılan Araştırmacı Yazar Recep Babacan, slayt gösterisi eşliğinde gerçekleştirdiği sunumunda, Kemah ilçesinin tarihi hakkında bilgiler vererek, Osmanlı sultanlarının Kemah’a ayrı bir önem verdiğini ve Kemah ilçesinin her çakıl taşında bir tarih hazinesi bulunduğunu belirtti.

Yıldırım Beyazıd Han’ın Kemah ilçesini ilk saldırısında kuşattığını, Yavuz Sultan Selim Han’ın, Yıldırım Beyazıd Han’a ithafen “Şehirlerin Anası, Büyük Sultan Atam Yıldırım Beyazıd Han’ın Mirası Kemah”  yazılı İdris Bitlisi’nin yıllar önce yazdığı fezlekesini okudu.

Sunumunun büyük bir bölümünde Kanuni Sultan Süleyman’a yer veren Recep Babacan, “Kanuni Sultan Süleyman 100 bin kişilik orduyla Irakeyn seferine giderken Kemah ilçesine uğrayarak, ordunun cephane ve mühimmatını Kemah Kalesinde muhafaza ettirdi ve Kale Camisini yaptırdı.

Kanuni Sultan Süleyman, dönemin Avrupa’sında kurulan 4’lü ittifak’ı dâhiyane bir yol ile çözdü ve hedef olarak ilk önce Rodos ve Belgrat kalelerini feth etti” dedi.

Babacan, ayrıca bu güne kadar hiçbir yerde yayınlanmayan İrlanda’nın chester Bety kütüphanesinde sergilenen Kanuni Sultan Süleyman han’ın cenaze töreninin anlatıldığı kayıp minyatürü katılımcılar ile paylaştı.

Çanakkale savaşları ile ilgili bilgilerde veren Babacan, Peygamber efendimizin Çanakkale savaşlarına bizzat katıldığını özel notlarından anlattı. Yarbay Hasan Bey ve köpeği Canberk’in hikâyesi katılımcıların duygusal anlar yaşamasına neden oldu.

Çanakkale savaşlarında Boğaza giren filoların Çanakkale’de sulara gömüldüğünü ve bu başarıyı sağlayan ordumuza minnettar olduğunu ifade eden Recep Babacan, “İngilizlerden 11 bin altın karşılığında satın aldığımız ama teslim alamadığımız Sultan Osman ve Reşadiye adlı 2 geminin isimleri İngilizler tarafından değiştirildi. Bu gemiler, Çanakkale’ye savaşa getirildi ve savaş sonunda bu iki gemi de Çanakkale boğazına gömüldü” dedi.

57. Alay 6. Bölük Komutanı Kemahlı Üsteğmen Mustafa Asım ve Kemahlı Oğuz Onbaşı’nın savaş serüvenini anlatan Babacan, Çanakkale’de bir milletin yok edilmek istendiğini ancak Çanakkale ufuklarında Morto koyunda yan yana yatan vatan kahramanlarının buna izin vermediğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl, “Oğuz Onbaşı”  kitabını yayınlayarak, ilerlemiş yaşına rağmen, Sarıkamış ve Çanakkale savaşlarında hep en önde olan Oğuz amcanın hayatını kaleme aldığını belirten Recep Babacan, önümüzdeki aylarda çıkacak olan “Gökyüzüne Vaveyla” adlı 2’nci kitabında, Çanakkale’nin bir başka kahramanı Mustafa Asım’a yer vereceğini ve Çanakkale’nin soğuk ve Balçık toprağında yaşananları anlatacağını söyledi.

Konferansın sonunda, Araştırmacı Yazar Recep Babacan’a, Kemahlılar Derneği tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi. Babacan’a plaketini, ERSİAD Başkan Vekili Mehmet Koçyiğit, Başkan Yardımcısı İhsan Payalan, EKEV Mütevelli Heyet Üyesi Ahmet Turan Akkaya, Kemahspor Başkanı Hüseyin Çakmaktaş, Köy Dernek Başkanları adına Dedeoğlu Köyü Dernek Başkanı Selahattin Sarıyıldız ve Kemahlılar Dernek Başkanı Şerafettin Ulutürk birlikte verdiler.