Kemah Konferansı

Kemah Sultanmelik Kültür ve Spor Şenlikleri kapsamında, Kemah Kaymakamlığı tarafından organize edilen “Çanakkale’de ki Kahraman Kemahlılar” konulu konferans büyük ilgi gördü.

Cevdet Kolak Vakfı Çok Amaçlı Kapalı Spor Salonunda düzenlenen ve “Oğuz Onbaşı” kitabının yazarı Recep Babacan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Çanakkale’de ki Kahraman Kemahlılar” konulu konferans’a katılanlar, Araştırmacı Yazar Babacan’ın duygu yüklü konuşması karşısında gözyaşlarına hakim olamadılar.

Sunuculuğunu Fikret Kekeç'in yaptığı konferansa: Kemah Kaymakamı Gökmen Çiçek, Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal, İl Genel Meclisi Üyeleri Mahmut Cantekin, Ali Oktay Kemahlılar Dernek Başkanı Şerafettin Ulutürk, Genel Koordinatör Fahri Gürkan, Turnuva Başkanı Feti Bülbül,  Yürütme Kurulu Başkanı Sezai Yılmaz, Ceza Kurulu BaşkanıMustafa Ermurat, İlçe Jandarma Komutanı Tuncer Başer, İlçe Emniyet Müdürü Tufan Fırtına,  İlçe Özel İdare Müdürü Uğur Sevim, İlçe Milli Eğitim Müdürü Zihni Perktaş,  İlçe Müftüsü Yılmaz Çelik, İlçe Tarım Müdürü Necmettin Yoldaş, İlçe Nufus Müdür Yardımcısı Ahmet  Palaz, Erzincan İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet Eblek, Necatibey ilköğretim okulu Müdürü Orhan Çukadar, Yibo Müdürü Bülent Tahmas, Müdür Yardımcısı Nadir Tahmas, Kemah Lisesi Müdür Yardımcısı Hikmet Yazıcı katıldı.

Kemah ilçesinin tarihi hakkında bilgiler vererek konuşmasına başlayanRecep Babacan, bilineni değil, bilinmeyeni anlatmak için kürsüde olduğunu ifade ederek, Kemah ilçesinin her çakıl taşında bir tarih hazinesi bulunduğunu söyledi.

Kemah ilçesinin çok özel bir yer olduğunu ve Allah’ın rahmet nazarıyla baktığı beldelerden birisi olduğunun altını çizen Babacan, Osmanlı sultanlarının Kemah’a özel önem verdiğini ve Yıldırım Beyazıd ile Timurarasında çıkan savaşın asıl nedenlerinden birisinin Kemah ilçesi olduğunu belirtti. 

Çanakkale’de peygamber efendimizin de bulunduğunu özel notlarından anlatan Recep BabacanYavuz Sultan Selim Han’ın gördüğü rüya sonrası bir gece Medine’ye giderek İngiliz hariciye dairesi elemanlarını yakaladığını söyledi.

Çanakkale savaşlarının başlangıcı ile ilgili bilgilerde veren Babacan, savaş süreci ile ilgili birçok bilgiyi dinleyicileriyle paylaştı.

Katılımcılar tarafından büyük bir dikkat ve gözyaşları arasında takip edilen konferansta, Araştırmacı Yazar Recep Babacan, 57. Alay 6. Bölük Komutanı Kemahlı Üsteğmen Mustafa Asım ve Kemahlı Oğuz Onbaşı’nın savaş serüvenini anlattı ve Çanakkale’de bir milletin yok edilmek istendiğini ancak Çanakkale ufuklarında Morto koyunda yan yana yatan vatan kahramanlarının buna izin vermediğini söyledi.

Oğuz Onbaşı’nın Çanakkale’de can siperane vatan savunmasında bulunduğunu ifade eden Babacan, “Çanakkale savaşlarının unutulmayan kahramanı Ezineli Yahya Çavuş’a kendi ilçesi sahip çıkmış ve Ezine ilçesi Yahya Çavuş ile anılarak bir tarih kenti haline gelmiştir.

Bizlere düşen görev ise en kısa zamanda Kemah İlçemizde bir Oğuz Onbaşı anıtı yapılması ve bir caddeye isminin verilmesi olmalıdır. 

Unutmayalım ki, Ezine’nin Yahya Çavuş’u varsa, Kemah’ında Oğuz Onbaşı’sı var” dedi.

Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Şerafettin Ulutürk ise konuşmasında konferansın önemine değinerek, “Kemah ilçemizin tarihini farklı bir şekilde anlatarak bizleri duygulandıran hatta ağlatan Recep Babacan kardeşime çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal da  konferansın şenliklere büyük zenginlik kattığını belirterek, “ Kemahımız çok zengin tarihi bir coğrafyaya sahiptir. Bu bağlamda Tarihi Kentler birliği üyesi olmuştur. Sayın Babacan’ın teklifini ilk yapılacak olan Belediye Meclis toplantısında gündeme alarak ilçemize hem Oğuz Onbaşı anıtı, hem de bir caddeye Oğuz Onbaşı isminin verilmesi noktasında karar alacağız “ dedi.

Kemah Kaymakamı Gökmen Çiçek de yaptığı konuşmada, Kemah’ın çok önemli bir tarihi zenginliği olduğunun altını çizerek “ Türk tarihine baktığımda belli iller belli ilçeler ön plana çıkmış ve tarihimizde derin izler bırakmıştır. Bu ilçelerden biriside  hiç şüphe yok ki Kemah’dır.

Bugün bu konferansta anladık ki ilçemizle  ne kadar gurur duysak azdır. Recep Babacan sunumunda  bir kez daha kendimize öz güven duymamızı kendimizle gurur duymamız gerektiğini hissettik, kendisine çok teşekkür ediyorum.

Kemah ilçesine geldiğim ilk günden itibaren Recep Babacan'ın Kemah tarihine ışık tutuşunu takip etmekteyim. Bundan sonra da görev yapacağım her yerde kendisine destek vermeye devam edeceğim” dedi.Konuşmaların ardından, Recep Babacan, “Oğuz Onbaşı” kitabına katkılarından dolayı Kaymakam Gökmen Çiçek’e Osmanlı armalı gümüş tabak takdim ederken, Radyo Gurbet24 Genel Yayın Yönetmeni Sedat Sevim, Kemah Tarihine ışık tutan çalışmalarından dolayı Recep Babacan’a Osmanlı Armalı Ay Yıldız Tablo, Kemahlılar Dernek Başkanı Şerafettin Ulutürk’te bir teşekkür plaketi takdim etti.

 

Konferans sonrasında Araştırmacı yazar Recep Babacan yeni çıkarmış olduğu "Oğuz Onbaşı" kitabını okuyucularına imzaladı.


 

 


instagram facebook twitter

Haberdar Olun